Ośrodek
Rehabilitacyjno - Wypoczynkowy "EWA"

Centrum Medycyny Rodzinnej
Gnojnik 537, 32-864 Gnojnik

WADY POSTAWY

DSC 9764aKorekta wad postawy prowadzona jest pod kontrolą wykwalifikowanego mgr fizjoterapii (ukończone kursy doskonalające)

Wady postawy u dzieci to bardzo popularne zjawisko zaobserwowane u 80% dzieci. Do najczęstszych przyczyn tego zjawiska należą styl  życia, dużo czasu spędzanego przed komputerem, zła postawa przyjmowana podczas zabawy, nauki, pracy przy komputerze, unikanie sportu, zajęć wychowania fizycznego oraz zbyt mała ilość czasu spędzanego na świeżym powietrzu.  Pierwszymi obserwatorami niepokojących zmian są rodzice, ale to dzięki fizjoterapeutom są w stanie pomóc swoim pociechom. Narząd ruchu ma nam służyć całe życie, dlatego trzeba o niego dbać od najmłodszych lat.

Wady postawy to nie tylko problem natury estetycznej. Złe nawyki doprowadzają do słabej kondycji, problemów z oddychaniem, bóli głowy czy później kręgosłupa.Pierwsze sygnały ostrzegawcze to garbienie się, zbyt wysunięta do przodu głowa oraz barki, wypięty brzuszek , brak fizjologicznych krzywizn kręgosłupa widocznych "gołym okiem", brak symetrii w ustawieniu łopatek, barków bioderek. Najczęściej spotykane wady postawy to plecy okrągłe, wklęsłe, płaskostopie, skoliozy, koślawe stopy oraz kolana.

Na wszystkie te nieprawidłowości znajdziemy dla Państwa odpowiednie ćwiczenia niwelujące złą postawę oraz wskazówki, jak zapobiegać ich pogłębianiu. Pomożemy dobrać odpowiednie do wieku dziecka aktywności fizyczne, które powinny zostać wdrożone w jego styl życia. Każda wada postawy jest inna i należy ją traktować indywidualnie. Potrzebny jest do tego odpowiednio dobrany plan leczenia, a sam jego proces, choć długi i żmudny,  nie jest możliwy bez pomocy wykwalifikowanego fizjoterapeuty , odpowiedniego sprzętu.

Wcześnie rozpoczęte leczenie zapobiega wielu dolegliwościom w wieku starszym  a także wpływa na harmonijny rozwój dziecka.

NEUROLOGICZNA REHABILITACJA DZIECI

DSC 9698aTerapię kierujemy do dzieci z 

1/problemy rozwojowe ze względu na wcześniactwo

2/zaburzeniami napięcia mięśniowego / podwyższone lub obniżone napięcie mięśni/

 3/ asymetrie  i kręcz karku

4/zaburzeniami funkcjonowania ośrodkowego układu nerwowego/ min. mózgowe porażenie dziecięce/

Jeżeli zauważycie Państwo u swojego dziecka /noworodka , niemowlęcia …/jakiekolwiek nieprawidłowości w rozwoju fizycznym , ruchowym , napięciu mięśniowym … zgłoście się do swojego pediatry , lekarza rehabilitacji medycznej czy wreszcie do ORW EWA.

Metodę NDT Bobath należy wprowadzać jak najszybciej. Im wcześniej zaczniemy terapię, tym lepsze efekty osiągniemy w kolejnych etapach rozwoju.  Szybka interwencja pozwala na eliminowanie dysfuncji, które mogą wpływać na jakość życia dziecka

         NDT Bobath dla dzieci  to metoda  leczenia ruchu, której głównych celem jest osiągnięcie przez małego pacjenta jak największej sprawności i samodzielności. Działa poprzez wpływ na nienaturalne  napięcie mięsniowe, hamowanie patologicznych odruchów oraz nauka tych prawidłowych. Metoda ta jest stosowana głownie w schorzeniach natury neurologicznej.  Pozwala ona również diagnozować wszelkiego rodziaju asymetrie, zaburzone napięcie mięsniowe, uszkodzenia splotów nerwowych, chorób  nerwowo-mięsniowych, wad rozwojowych, zaburzeń karmienia .

Dzięki odpowieniej diagnozie oraz planie leczenia możemy uzyskać u pacjenta nowe umiejętności, co z kolei pozwala mu na pełniejsze uczestnictwo w życiu społecznym. Dzięki zdobywaniu samodzielności poprawiamy komfort życia pacjenta oraz osób, od których jest on zależny.

Dużym atutem wspomnianej metody jest możliwość nauki odpowiedniej pielęgnacji pacjenta w zaciszu domowym. Mówimy tutaj o prawidłowych sposobach trzymania, układania i podnszenia dziecka, które mimo iż prozaiczne, mają ogromny wpływ  na rozwój nowych umiejętności.  Dzięki temu, rodzic może pomagać swojemu dziecku, nie tylko poprzez uczestnictwo w zajęciach rehabilitacyjnych, ale także  przez podtrzymanie rezultatów rehabilitacji w środowisku domowym.

Terapia metodą NDT Bobath jest zazwyczaj długa, ale dzięki systematyczności możemy osiągnąć naprawde spektakularne efekty i cieszyć się z pozyskanych efektów.