Indyjska uboga kobieta ze sparaliżowanymi nogami siedziała na ziemi i masowała swoje dziecko. Z miłością, spokojem i prostotą. Nazywała się Shantala. W tym samym czasie w Kalkucie przebywał francuski położnik, fotograf i pisarz Frederick Leboyer. Przypadkowe spotkanie tych dwojga ludzi dało początek rozpowszechnieniu tradycyjnego indyjskiego masażu na skalę światową. Zainspirowany Leboyer w 1976 roku napisał książkę „Shantala. Un art traditionnel: le massage des enfants” (Shantala. Tradycyjna sztuka. Masaż dzieci).
Wielką popularnością cieszy się w USA i Kanadzie. W Europie masowanie dzieci jest szczególnie popularne w Holandii, skąd praktyka ta została sprowadzona do Polski.
Regularne masowanie ma pozytywny wpływ na dziecko, jak również na rodzica czy inną osobę wykonującą masaż. Ten rodzaj masażu każdy może wykonywać z łatwością, jego technika wykonywania jest stosunkowo prosta do nauczenia.
Regularne masowanie dziecka 3-4 razy w tygodniu daje następujące korzyści:
- Dla niemowlęcia lub dziecka:
- pomaga w uregulowaniu snu,
- poprawia trawienie,
- wycisza, uspokaja,
- podnosi świadomość własnego ciała, jego granic; w ten sposób wzmaga poczucie bezpieczeństwa,
- poprawia, wzmaga więzi z rodzicem,
- podnosi odporność organizmu, stymuluje układ hormonalny.
- Dla rodzica lub osoby wykonującej masaż:
- poprawia pewność siebie, wiarę w swoje umiejętności opieki nad dzieckiem,
- uspokaja,
- łagodzi lub zapobiega poporodowej depresji u matek,
- wzmaga oraz poprawia więź z dzieckiem,
- pomaga w zrozumieniu dziecka, tego co komunikuje, jakie potrzeby próbuje przekazać.
Wpływ masażu na kolkę niemowlęcą
Kolka może pojawić się w pierwszym miesiącu życia dziecka i zaburzyć spokojny rytm dnia całej rodziny. Trudny do wyciszenia płacz niemowlęcia pojawia się na ogół późnym popołudniem lub wieczorem. Nie znamy przyczyn kolki, ale uważa się, że jest to nie tylko problem fizyczny, ale również psychologiczny.
Masaż nie wyeliminuje kolki, jeśli dziecko np. ma alergię na krowie mleko lub jeśli nie toleruje niektórych jedzonych przez mamę pokarmów, których składniki przechodzą do jej mleka. Jeśli natomiast niemowlę ma problemy z gazami – podczas karmienia połyka powietrze, które gromadzi się w jelitach w postaci bąbelków i powoduje kolkę – masaż pomoże mu się rozluźnić, rozkurczyć jelita i uwolnić zalegające powietrze. Należy pamiętać jednak, by masować niemowlę regularnie, kilka razy w tygodniu, a nawet codziennie, jednak nigdy bezpośrednio podczas ataku kolki.
Istnieją też opinie, że kolka może być wywoływana przez nadmiar wrażeń, które dziecko odebrało w ciągu dnia, a które musi odreagować. Masaż, działając na mięśnie, skórę i układ krążenia, jednocześnie oddziałuje na układ nerwowy. Likwidując napięcie mięśni, przywracając prawidłowy rytm serca oraz ciśnienie krwi, uspokaja i wycisza dziecko.
Rola dotyku podczas masażu
System dotykowy dziecka jest istotny dla jego rozwoju. Świadczy o tym to, że dziecko zaczyna odbierać wrażenia dotykowe już w 5-6 tygodniu życia płodowego.
Wiele receptorów czuciowych znajduje się na skórze. Dzięki temu, że odbierają one doznania dotykowe, układ nerwowy może otrzymywać informacje z ciała i otoczenia.
Wykonując czynności pielęgnacyjne, kołysząc i nosząc dziecko, rodzic daje mu swój dotyk niezbędny dla prawidłowego rozwoju. Okazując maleństwu podczas masażu miłość, ciepło, buduje się zaufanie, poczucie bezpieczeństwa – tworząc podstawę tego, aby w przyszłości dziecko czuło się dobrze w relacjach z innymi ludźmi. Pamiętając o dobroczynnym wpływie masażu Shantala na rozwój i funkcjonowanie dziecka, nie można zapomieć, że daje on znacznie więcej – bezcenne chwile bliskości.